Pomiar paliwa

 Sonda paliwa służy do pomiaru ilości paliwa znajdującego się w zbiorniku, zbiornikach samochodów ciężarowych, maszyn budowlanych, lokomotyw, pojazdów specjalistycznych, itp. Sprzedawane przez nas cyfrowe sondy pomiaru paliwa posiadają stosowne homologacje wydane przez Ministerstwo Transportu. Sondy montowane są w każdym zbiorniku paliwa a następnie kalibrowane. Najszęściej w transporcie międzynarodowym są wykorzystywane samochody w których zamontowane są podwójne zbiorniki inne samochody lub maszyny budowlane mają najszęściej jeden zbiornik.

Informację o ilości paliwa znajdującego się w zbiorniku ciężarówki odczytujemy w programie do monitorowania GPS, np. wersja internetowa AutoSATNET lub desktopowa AutoSAT 3. W naszej ofercie handlowej posiadamy dwie najpopularniejsze i najlepsze sondy do pomiaru paliwa jakie występują na polskim rynku. Cechują się wysoką dokładnością pomiaru i trwałością użytkowania. Nasi klienci są z nich bardzo zadowoleni. Poniżej na rysunku pokazany jest przykład jak montowana jest sonda paliwa w zbiorniku.

Pomiar paliwa
Sonda ultradźwiękowa

Sonda przeznaczona jest do pomiaru ilości paliwa znajdującego się w zbiorniku pojazdów napędzanych olejem napędowym. Sonda wykorzystuje właściwości ultradźwięków rozchodzących się z różną prędkością zależną od gęstości ośrodka. W szybki i dokładny sposób rozpoznaje ile oleju napędowego znajduje się w danym momencie w zbiorniku. Oprogramowanie GPS prezentuje wyniki pomiarów w postaci: ilości aktualnego poziomu paliwa, momentu zatakowania i zlania oraz wylicza średnie żużucie na km i godzinę pracy pojazdu lub kontrolowanej maszyny. 

Sonda ciśnieniowa

Pomiar za pomocą tej sondy CS-26U jest realizowany z wykorzystaniem zależności między wysokością słupa cieczy a ciśnieniem hydrostatycznym. Urządzenie składa się z czujnika umieszczonego w stalowej rurze oraz obudowanej aluminium części elektronicznej, może ona być dodatkowo zaplombowana. Elementem pomiarowym jest czujnik piezorezystancyjny oddzielony od medium przez membranę separującą. Pomiar ciśnienia dokonywany jest na poziomie membrany zanurzonej sondy (5 mm powyżej dna zbiornika). W zależności od rodzaju zbiornika (bezciśnieniowy lub ciśnieniowy) pomiar ciśnienia odniesiony jest do ciśnienia atmosferycznego lub ciśnienia wewnątrz zbiornika.

Zabezpieczenie korka wlewu paliwa

Czujnik zabezpieczający korek wlewu paliwa rejestruje dwa stany: otwarty i zamknięty. Czujnik wykonany jest w technologii RFID (ang. Radio Frequency IDentification), gwarantuje 100% bezpieczeństwa, niezawodności i bezawaryjności. Jego unikalna przemyślana konstrukcja umożliwia bardzo łatwy i pewny, nie naruszający konstrukcji zbiorniku paliwa, montaż. Czujnik jest wykonany dla dwóch typowych średnic korka wlewu paliwa:

  • ø 60 mm
  • ø 80 mm